Szkoła Chen Taijiquan

Oddział World Chen Xiao-Wang Taijiquan Association - Poland

Wielki Mistrz Chen Xiao-Wang


Chen Xiaowang urodził się w 1946 roku w wiosce Chengjiagou w okręgu Wenxian, w prowincji Henan. Jest synem Chen Zhaoxu, najstarszego syna mistrza Chen Fake. Chen Xiaowang jest mistrzem Taiji w 19-stym pokoleniu rodziny Chen.

Chen Xiaowang naukę swojego rodzinnego stylu rozpoczął u swojego ojca Chen Zhaoxu oraz, przede wszystkim wujka Chen Zhaopi. Już w dzieciństwie Xiaowang poznawał legendy krążące na temat wyczynów swojego dziadka oraz miał możliwośc oglądać doskonałe kung fu swojego ojca i wujków. Wszystko to wypełniło umysł młodego Xiaowanga i zdeterminowało go do kontynuowania rodzinnej tradycji sztuk walki. Gdy był już w wieku umożliwiającycm wykonywanie ćwiczeń fizycznych, lecz wciąż jeszcze w wieku przedszkolnym rozpoczął naukę wushu, ćwicząc prawie przez cały dzień każdego dnia. Gdy zaczął uczęszczać do szkoły, postanowił ćwiczyć sekwencje Taiji pięć razy rano i pięć razy wieczorem. Podczas pracowitego sezonu zbiorów i siewów Chen Xiaowang poświęcał każdą wolną chwilę na praktykę swojego wushu, podczas gdy inni wykorzystywali je do odpoczynku. Postanowił sobie, że będzie wykonywał co najmniej 20 powtórzeń sekwencji Taiji dziennie, niezależnie od tego czy będzie pogoda czy deszcz, czy będzie zajęty czy też nie. Gdy jego rodzina budowała dom, Xiaowang był bardzo zajęty nabywaniem materiałów budowlanych. Gdy wracał do domu zawieszał nawet budowę aby mieć czas na praktykę Taiji, którą zaniedbał w podróży. Dzięki swojej cierpliwości Chen Xiaowang uczynił szybki postęp i wybił się spośród wielu innych praktyków swojego pokolenia w rodzinie Chen.

W 1980 roku Komitet Kultury Fizycznej i Sportu prowincji Henan utowrzył komórkę poświęconą wushu, gdzie Chen Xiaowang został oficjalnym trenerem. Od tego czasu Xiaowang praktykował ze zdwojonym wysiłkiem, czyniąc jeszcze większy postęp. Ze uwagi na swoje wybitne umiejętności zdobył złote medale na zawodach wushu organizowanych w prowincjach Taiyuan, Shanxi (1980) oraz w prowincjach Shenyag, Liaoing (1981). Grał główną rolę w programie telewizyjnym na temat miejscowości Chenjiagou, zatytuowanym "Wycieczka do kolebki Taijiquan", zrealizowanym przez stację telewizyjną prowincji Henan.

Taiji rodziny Chen obejmuje, dwie sekwencje (druga zwana jest Pao Chui). W latach osiemdziesiątych Chen Xiaowang skoncentrował swój wysiłek na stworzeniu uproszczonych form Taijiquan. Pierwsza powstała forma 38-ruchowa, która została spopularyzowana w prowincjach Henan i Shanghai. Uważa się, że forma ta jest bardzo dobra dla początkujących praktyków Taiji. W późniejszym okresie Xiaowang utworzył także 19-ruchową formę. Obecnie mieszka w Australii, podróżójąc jednak po całym świecie i nauczając Taijiquan spędza zaledwie parę miesięcy w domu.

Mniej więcej od 2015 roku Chen Xiaowang coraz rzadziej prowadzi seminaria zagraniczne, naucza natomiast więcej w Chinach i popularyzuje styl Chen występując w różnych filmach dokumentalnych i programach w chińskiej telewizji.

Tekst pochodzi z książki "Chen Style Taijiquan"
Compiled by ZHAOHUA PUBLISHING HOUSE

Chen Xiao-Wang, Rogla 2002